PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY

Golden Bear: "Black Coal, Thin Ice," Diao Yinan

Grand Jury Prize: "The Grand Budapest Hotel," Wes Anderson

Alfred Bauer Prize (for opening new perspectives): "Life of Riley," Alain Resnais

Best Director: Richard Linklater, "Boyhood"

Best Actress: Haru Kuroki, "The Little House"

Best Actor: Liao Fan, "Black Coal, Thin Ice"

Best Screenplay: Dietrich and Anna Brüggemann, "Stations of the Cross"

Outstanding Artistic Contribution: Zeng Jian (cinematographer), "Blind Massage"

BEST FIRST FEATURE AWARD

"Güeros," Alonso Ruizpalacios

PRIZES OF THE GENERATION JURIES

Children’s Jury Generation Kplus

Crystal Bear: "The Fort," Avinash Arun

Special Mention: "Joy of Man's Desiring," Masakazu Sugita

Best Short Film: "Sprout," Ga-eun Yoon

Special Mention: "On Stopping the Rain," Aditya Ahmad

International Jury Generation Kplus

Grand Prix: "Natural Sciences," Matías Lucchesi

Special Mention: "The Fort," Avinash Arun

Best Short Film: "My Own Personal Moose," Leonid Shmelkov

Special Mention: "Away," Roland Ferge

Youth Jury Generation

Crystal Bear: "52 Tuesdays," Sophie Hyde

Special Mention: "Arctic," Gabri Velázquez

Best Short Film: "Mike," Petros Silvestros

Special Mention: "Emo (The Musical)," Neil Triffett

International Jury

Grand Prix: "Violet," Bas Devos

Special Mention: "Einstein and Einstein," Cao Baoping

Best Short Film: "Winter Morning," Sakaris Stórá

Special Mention: "Son," Kristoffer Kiørb

PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY

Competition: "Stations of the Cross," Dietrich Brüggemann

Special Mention: "'71," Yann Demange

Panorama: "Calvary," John Michael McDonagh

Special Mention: "Triptych," Robert Lepage, Pedro Pires

Forum: "At Home," Athanasios Karanikolas

PRIZES OF THE FIPRESCI JURY

Competition: "Life of Riley," Alain Resnais

Panorama: "The Way He Looks," Daniel Ribeiro

Forum: "Forma," Ayumi Sakamoto

PRIZE OF THE GUILD OF GERMAN ART HOUSE CINEMAS

"Boyhood," Richard Linklater

CICAE ART CINEMA AWARD

Panorama: "The Lamb," Kutlu? Ataman

Forum: "She's Lost Control," Anja Marquardt

LABEL EUROPA CINEMAS

"Blind," Eskil Vogt

TEDDY AWARDS

Best Feature Film: "The Way He Looks," Daniel Ribeiro

Best Documentary/Essay Film: "The Circle," Stefan Haupt

Best Short Film: "Mondial 2010" Roy Dib

Teddy Jury Award: "Pierrot Lunaire," Bruce LaBruce

MADE IN GERMANY – PERSPEKTIVE FELLOWSHIP

"Intershop," Sandra Kaudelka and "274," Sebastian Mez

FGYO - AWARD DIALOGUE EN PERSPECTIVE

"Anywhere Else," Ester Amrami

Special Mention: "Fog," Nicole Vögele

CALIGARI FILM PRIZE

"The Great Museum," Johannes Holzhausen

NETPAC PRIZE

"A Dream of Iron," Kelvin Kyung Kun Park and "Non-Fiction Diary," Jung Yoon-suk

PEACE FILM PRIZE

"We Come as Friends," We Come as Friends

AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE

"The Square," Jehane Noujaim

CINEMA FAIRBINDET PRIZE

"Concerning Violence," Göran Hugo Olsson

HEINER CAROW PRIZE

"My Mother, a War and Me," Tamara Trampe, Johann Feindt

THINK:FILM AWARD

"Provenance," Amie Siegel

READERS’ JURIES AND AUDIENCE AWARDS

Panorama Audience Award (Fiction): "Difret" Zeresenay Berhane Mehari

Panorama Audience Award (Documentary): "The Circle," Stefan Haupt

Berliner Morgenpost Readers' Jury Award: "Boyhood," Richard Linklater

Tagesspiegel Readers' Jury Award: "Velvet Terrorists," Pavol Pekar?ík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes

Else-Siegessaule Readers' Jury Award: "52 Tuesdays," Sophie Hyde

Prev 1 2 Next