The International Animated Film Society announced the 2009 Annie Award nominations this morning.  The most respected honors in feature and television animation will be handed out in a ceremony on Feb. 6.  As expected, Pixar's "Up," Henry Selick's "Coraline" and Wes Anderson's "Fantastic Mr. Fox" dominated the film categoriest. 

The complete list of nominees are below.

Best Animated Feature

Cloudy With a Chance of Meatballs – Sony Pictures Animation
Coraline – Laika
Fantastic Mr. Fox – 20th Century Fox
The Princess and the Frog – Walt Disney Animation Studios
The Secret of Kells – Cartoon Saloon
Up – Pixar Animation Studios


Best Home Entertainment Production

Curious George: A Very Monkey Christmas – Universal Animation Studios
Futurama: Into the Wild Green Yonder – The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Home Entertainment
Green Latern: First Flight – Warner Bros. Animation
Open Season 2 – Sony Pictures Animation
SpongeBob vs. The Big One – Nickelodeon


Best Animated Short Subject

Pups of Liberty – Picnic Pictures
Robot Chicken: Star Wars 2.5 – ShadowMachine
Santa, The Fascist Years – Plymptoons
The Rooster, The Crocodile and The Night Sky – Barley Films
The Story of Walls – Badmash Animation Studios

 

Best Animated Television Commercial

Goldfish: In The Dark – Blur Studios, Inc.
Idaho Lottery “Twiceland” – Acme Filmworks, Inc.
Nutty Tales – Blue Sky Studios
Spanish Lottery “Deportees” – Acme Filmworks, Inc.
The Spooning – Screen Novelties /Acne Media

Best Animated Television Production

Glenn Martin, DDS  – Torante, Cuppa Coffee Studios & Rogers Communications
Merry Madagascar – DreamWorks Animation
Prep and Landing – ABC Family/Walt Disney Animation Studios
The Simpsons – Gracie Films

 

Best Animated Television Production for Children

Mickey Mouse Clubhouse – Disney Television Animation
SpongeBob SquarePants – Nickelodeon
The Marvelous Misadventures of Flapjack – Cartoon Network Studios
The Mighty B!  – Nickelodeon/Polka Dot Pictures/Paper Kite Productions
The Penguins of Madagascar – Nickelodeon and DreamWorks Animation


Animated Effects

Scott Cegielski “Monsters vs. Aliens” – DreamWorks Animation
Alexander Feigin “9” – 9 L.L.C.
Eric Froemling “Up” – Pixar Animation Studios
Tom Kluyskens “Cloudy With a Chance of Meatballs” – Sony Pictures Animation
James Mansfield  “The Princess and the Frog” – Walt Disney Animation Studios

Character Animation in a Television Production

Mark Donald “B.O.B.’s Big Break” – DreamWorks Animation
Mark Mitchell “Prep and Landing” – Walt Disney Animation Studios
Kevan Shorey “Merry Madagascar” – DreamWorks Animation
Tony Smeed “Prep and Landing” – Walt Disney Animation Studios
Phillip To “Monsters vs. Aliens: Mutant Pumpkins from Outer Space” – DreamWorks Animation


Character Animation in a Feature Production

Andreas Deja “The Princess and the Frog” – Walt Disney Animation Studios
Eric Goldberg “The Princess and the Frog” – Walt Disney Animation Studios
Travis Knight  “Coraline” – Laika
Daniel Nguyen “Up” – Pixar Animation Studios
Bruce Smith “The Princess and the Frog” – Walt Disney Animation Studios
 

Character Design in a Television Production

Bryan Arnett  “The Mighty B! – Catatonic” – Nickelodeon/Polka Dot Pictures/Paper Kite Productions
Ben Balistreri “Foster’s Home for Imaginary Friends” – Cartoon Network Studios
Craig Kellman “Merry Madagascar” – DreamWorks Animation
Bill Schwab “Prep and Landing” – Walt Disney Animation Studios
Character Design in a Feature Production
Daniel Lopez Munoz “Up” – Pixar Animation Studios
Shane Prigmore “Coraline” – Laika
Shannon Tindle “Coraline” – Laika

 

Directing in a Television Production

Pam Cooke & Jansen Yee “American Dad: Brains, Brains & Automobiles” – 20th Century Fox/Fuzzy Door/Underdog
Rob Fendler “Popzilla” – Animax
John Infantino, J.G. Quintel “The Marvelous Misadventures of Flapjack: Candy Casanova” – Cartoon Network Studios
Bret Haaland  “The Penguins of Madagascar – Launchtime” – Nickelodeon and DreamWorks Animation
Jennifer Oxley “The Wonder Pets: Help The Monster” – Nickelodeon/Little Airplane Productions
 

Directing in a Feature Production

Wes Anderson “Fantastic Mr. Fox” – 20th Century Fox
Pete Docter “Up” – Pixar Animation Studios
Christopher Miller, Phil Lord “Cloudy With a Chance of Meatballs” – Sony Pictures Animation
Hayao Miyazaki “Ponyo” – Studio Ghibli
Henry Selick “Coraline” – Laika

Music in a Television Production

Michael Giacchino “Prep and Landing” – Walt Disney Animation Studios
Kevin Kiner “Star Wars: The Clone Wars “Weapons Factory” – Lucasfilm Animation Ltd.
Guy Moon “The Fairly OddParents: “Wishology- The Big Beginning” – Nickelodeon

Music in a Feature Production

Bruno Coulais  “Coraline” – Laika
Michael Giacchino “Up” – Pixar Animation Studios
Joe Hisaishi “Ponyo” – Studio Ghibli
John Powell “Ice Age: Dawn of the Dinosaurs” – Blue Sky Studios
 

Production Design in a Television Production

Mac George “Prep and Landing” – Walt Disney Animation Studios
Andy Harkness “Prep and Landing” – Walt Disney Animation Studios
Janice Kubo “Foster’s Home for Imaginary Friends” – Cartoon Network Studios
Production Design in a Feature Production
Christopher Appelhans “Coraline” – Laika
Ian Gooding “The Princess and the Frog” – Walt Disney Animation Studios
Tadahiro Uesugi “Coraline – Laika
Christopher Vacher  “9” – 9 L.L.C.


Storyboarding in a Television Production

Sunil Hall “The Mighty B!: Catatonic” – Nickelodeon/Polka Dot Pictures/Paper
Brandon Kruse “The Fairly OddParents: Fly Boy” – Nickelodeon
Robert Koo “Merry Madagascar” – DreamWorks Animation
Joe Mateo “Prep and Landing” – ABC Family/Walt Disney Animation Studios
Kite Productions
Adam Van Wyk “The Spectacular Spider-Man: Final Curtain” – Culver Entertainment

Storyboarding in a Feature Production

Sharon Bridgeman “Astro Boy” – Imagi Studios
Chris Butler “Coraline” – Laika
Ronnie Del Carmen “Up” – Pixar Animation Studios
Tom Owens “Monsters vs. Aliens” – DreamWorks Animation
Peter Sohn “Up” – Pixar Animation Studios


Voice Acting in a Television Production

Danny Jacobs - Voice of King Julien - “Merry Madagascar” – DreamWorks Animation
Nicky Jones - Voice of Chowder - “Chowder: The Dinner Theatre’” – Cartoon Network Studios
Tom Kenny - Voice of SpongeBob - “SpongeBob SquarePants – Truth or Square” – Nickelodeon
Dwight Schultz - Voice of Mung Daal  - “Chowder:The Party Cruise” – Cartoon Network Studios
Willow Smith - Voice of Abby - “Merry Madagascar” – DreamWorks Animation

Voice Acting in a Feature Production

Jen Cody - Voice of Charlotte  - “The Princess and the Frog” – Walt Disney Animation Studios
Dawn French - Voice of Miss Forcible – “Coraline” – Laika
Hugh Laurie - Voice of Dr. Cockroach Ph.D. – “Monsters vs. Aliens” – DreamWorks Animation
John Leguizamo - Voice of Sid – “Ice Age: Dawn of the Dinosaur” – Blue Sky Studios
Jennifer Lewis - Voice of Mama Odie – “The Princess and the Frog” – Walt Disney Animation Studios

 

Writing in a Television Production

Daniel Chun – “The Simpsons: Treehouse of Horror XX” – Gracie Films
Kevin Deters, Stevie Wermers-Skelton – “Prep and Landing” – Walt Disney Animation Studios
Valentina L. Garza – “The Simpsons: Four Great Women and a Manicure” – Gracie Films
Billy Kimball and Ian Maxtone-Graham  - “The Simpsons: Gone Maggie Gone” – Gracie Films
Billy Lopez – The Wonder Pets – Save the Honey Bears” – Nickelodeon Productions/Little Airplane Productions


Writing in a Feature Production

Wes Anderson and Noah Baumbach – “Fantastic Mr. Fox” – 20th Century Fox
Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy – “Up” – Pixar Animation Studios
Timothy Hyde Harris and David Bowers – “Astro Boy” – Imagi Studios
Christopher Miller and Phil Lord – “Cloudy With a Chance of Meatballs” – Sony Pictures Animation