The nominations were announced for the 35th Annual Saturn Awards today and as expected, everyone under the sun got some love.  "The Dark Knight" lead the film category with 11 nods, followed by "The Curious Case of Benjamin Button" with nine, "Iron Man" with eight, "Valkyrie"(yes, "Valkyrie") with seven and, inexplicably Clint Eastwood's "Changeling" nabbed six.

On the television side, expected favorites "Lost," "Heroes," "Battlestar Galactica" and "Terminator: The Sarah Connor Chronicles" nabbed 11, six and four nominations each respectively.

The 35th Annual Saturn Awards will take place on June 25 at a locale yet to be determined.  The complete list of nominees is below.

FILM

Best Science Fiction Film

The Day the Earth Stood Still
Eagle Eye
The Incredible Hulk
Indiana Jones & the Kingdom of the Crystal Skull
Iron Man 
Jumper


Best Fantasy Film

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
The Curious Case of Benjamin Button
Hancock
The Spiderwick Chronicles
Twilight
Wanted


Best Horror Film

The Happening
Hellboy II: The Golden Army
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Quarantine
Splinter
The Strangers


Best Action / Adventure / Thriller Film

Changeling
The Dark Knight
Gran Torino
Quantum of Solace
Traitor
Valkyrie

Best Actor

Christian Bale        (The Dark Knight)
Tom Cruise        (Valkyrie)
Robert Downey, Jr.    (Iron Man)
Harrison Ford        (Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull)
Brad Pitt        (The Curious Case of Benjamin Button)
Will Smith        (Hancock)

Best Actress

Cate Blanchett        (The Curious Case of Benjamin Button)
Maggie Gyllenhaal    (The Dark Knight)
Angelina Jolie        (Changeling)
Julianne Moore    (Blindness)
Emily Mortimer    (Transsiberian)
Gwyneth Paltrow    (Iron Man)


Best Supporting Actor

Jeff Bridges        (Iron Man)
Aaron Eckhart        (The Dark Knight)
Woody Harrelson    (Transsiberian)
Shia LaBeouf        (Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull)
Heath Ledger        (The Dark Knight)
Bill Nighy        (Valkyrie)


Best Supporting Actress

Joan Allen        (Death Race)
Judi Dench        (Quantum of Solace)
Olga Kurylenko    (Quantum of Solace)
Tilda Swinton        (The Curious Case of Benjamin Button)
Charlize Theron    (Hancock)
Carice Van Houten    (Valkyrie)


Best Performance by a Younger Actor

Freddie Highmore    (The Spiderwick Chronicles)
Lina Leandersson    (Let the Right One In)
Dev Patel        (Slumdog Millionaire)
Jaden Christopher Smith  (The Day the Earth Stood Still)
Catinca Untaru    (The Fall)
Brandon Walters    (Australia)

Best Director

Clint Eastwood    (Changeling)
Jon Favreau        (Iron Man)
David Fincher        (The Curious Case of Benjamin Button)
Christopher Nolan    (The Dark Knight)
Bryan Singer        (Valkyrie)
Steven Spielberg    (Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull)
Andrew Stanton    (Wall-E)

Best Writing


Mark Fergus, Hawk Ostby,
Art Marcum, Matt Holloway     (Iron Man)
David Koepp, John Kamps    (Ghost Town)
John Ajvide Lindqvist        (Let the Right One In)
Jonathan Nolan, Christopher Nolan    (The Dark Knight)
Eric Roth            (Curious Case of Benjamin Button)
J. Michael Straczynski    (Changeling)


Best Music

Alexandre Desplat    (The Curious Case of Benjamin Button)
Clint Eastwood    (Changeling)
James Newton Howard (The Dark Knight)
John Ottman        (Valkyrie)
John Powell        (Jumper)
Hans Zimmer        (Iron Man)


Best Costume

Lindy Hemming    (The Dark Knight)
Deborah Hooper    (Changeling)
Joanna Johnston    (Valkyrie)
Catherine Martin    (Australia)
Isis Mussenden    (The Chronicles of Narnia: Prince Caspian)
Mary Zophres        (Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull)

Best Make-Up

John Caglione, Jr., Conor O’Sullian    (The Dark Knight)
Greg Cannom                (Curious Case of Benjamin Button)
Mike Elizalde                (Hellboy II: The Golden Army)
Paul Hyett                (Doomsday)
Gregory Nicotero, Paul Engelen    (Chronicles of Narnia: Prince Caspian)
Gerald Quist                (Tropic Thunder)

Best Special Effects

Eric Barba, Steve Preeg,
Burt Dalton, Craig Barron--    (The Curious Case of Benjamin Button)
Nick Davis, Chris Corbould,
Tim Webber, Paul Franklin--    (The Dark Knight)
Pablo Helman, Dan Sudick--    (Indiana Jones & Kingdom of Crystal Skull)
John Nelson, Ben Snow,
Dan Sudick, Shane Mahan--    (Iron Man)
Michael J. Wassel, Adrian
De Wet, Andrew Chapman,
Eamonn Butler--        (Hellboy II: The Golden Army)
Dean Wright, Wendy Rogers-    (Chronicles of Narnia: Prince Caspian)

Best International Film

The Bank Job
Forbidden Kingdom
In Bruges
Let the Right One In
Slumdog Millionaire
Transsiberian


Best Animated Film

Bolt
Horton Hears a Who
Kung Fu Panda
Madagascar: Escape 2 Africa
Star Wars: The Clone Wars
Wall-E


TELEVISION

Best Network Television Series


Fringe
Heroes
Life On Mars
Lost
Terminator: The Sarah Connor Chronicles
Supernatural

Best Syndicated / Cable Television Series

Battlestar Galactica
The Closer
Dexter
Leverage
Star Wars: The Clone Wars
True Blood

Best Presentation on Television

24: Redemption
The Andromeda Strain
Breaking Bad
Jericho
The Last Templar
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice

Best Actor in Television

Bryan Cranston            (“Breaking Bad”)
Matthew Fox                (“Lost”)
Michael C. Hall            (“Dexter”)
Timothy Hutton            (“Leverage”)
Edward James Olmos            (“Battlestar Galactica”)
Noah Wiley                (“The Librarian: The Curse of The Judas Chalice”)

Best Actress in Television

Lena Headey            (“Terminator: The Sarah Connor Chronicles”)
Jennifer Love Hewitt        (“The Ghost Whisperer”)
Evangeline Lilly        (“Lost”)
Mary McDonnell        (“Battlestar Galactica”)
Anna Paquin            (“True Blood”)
Kyra Sedgwick        (“The Closer”)
Anna Torv            (“Fringe”)

Best Supporting Actor in Television

Henry Ian Cusick        (“Lost”)
Thomas Dekker        (“Terminator: The Sarah Connor Chronicles”)
Michael Emerson        (“Lost”)
Josh Holloway            (“Lost”)
Adrian Pasdar            (“Heroes”)
Milo Ventimiglia        (“Heroes”)

Best Supporting Actress in Television

Jennifer Carpenter        (“Dexter”)
Summer Glau            (“Terminator: The Sarah Connor Chronicles”)
Yunjin Kim            (“Lost”)
Elizabeth Mitchell        (“Lost”)
Hayden Panettiere        (“Heroes”)
Katee Sackhoff        (“Battlestar Galactica”)

Best Guest Starring Role in a Television Series

Kristen Bell            (“Heroes”)
Alan Dale            (“Lost”)
Kevin Durand            (“Lost”)
Robert Forster            (“Heroes”)
Jimmy Smits            (“Dexter”)
Sonya Walger            (“Lost”)


DVD

Best DVD Release

Cold Prey
The Deaths of Ian Stone
Jack Brooks Monster Slayer
Resident Evil: Degeneration
Starship Troopers 3: Marauder
Stuck


Best DVD Special Edition Release

Brotherhood of the Wolf  (Director’s Cut)
Dark City (The Director’s Cut)
The Dark Knight  (Two-Disc Special Edition)
L.A. Confidential  (Two-Disc Special Edition)
Stephen King’s The Mist  (Two-Disc Collector’s Edition)
Zodiac: The Director’s Cut

Best DVD Classic Film Release

Casablanca  (Ultimate Collector’s Edition)
Heathers  (20th High School Reunion Edition)
The Nightmare Before Christmas
The Picture of Dorian Gray
Psycho  (Universal Legacy Series)
Sleeping Beauty

Best DVD Collection


Abbott & Costello (Complete Universal Series Collection)
Dirty Harry  (Ultimate Collector’s Edition)
Ghost House Underground Eight Film Collection
The Godfather  (The Coppola Restoration)
Mystery Science Theater 3000 (20th Anniversary Edition)
Planet of the Apes 40th Anniversary Collection  (Blu Ray)

Best Television Series Release on DVD

Doctor Who  (The Complete Fourth Series)
Heroes  (Season 2)
Lost  (The Complete Fourth Season)
Moonlight  (The Complete Series)
Reaper  (Season One)
Torchwood  (Season 2)
The Tudors  (The Complete Second Season)

Best Retro Television Series Release on DVD

Columbo: Mystery Movie Collection 1990
Early Edition  (Season One)
The Incredible Hulk  (The Complete Series)
The Invaders  (The First & Second Seasons)
Mission Impossible  (The Fourth & Fifth Seasons)
Spaced  (The Complete Series)